Zondag volop Oosterhuis in De Morgenster

Op 25 juni klinken in De Morgenster tijdens de zondagse dienst alleen liederen van Huub Oosterhuis. Onder begeleiding van Cees van der Poel. Vanwaar dit initiatief? Aan het woord is Erik van Halsema, de voorganger van de Oosterhuisdienst.

Van Halsema: ‘Op 9  april j.l. overleed Huub Oosterhuis. Zijn liederen hebben zeer geregeld een plek in de eredienst van De Morgenster. Het leek een goed idee om een zondag te oormerken voor een dienst waarin we deze dichter eren door louter liederen uit zijn oeuvre te kiezen.’

Top tien?

Hoe ben je tot de keuze gekomen van welke liederen wel en niet? Heb je een top tien van zijn liederen genomen?
‘Nee, dat zeker niet. De liederen moesten wel allemaal een logische plek hebben in het geheel van de orde van dienst. Het is een ‘gewone’ dienst, dus een geliefd tafellied als ‘Gij die weet’ kon geen plek krijgen. En de schriftlezingen vroegen ook niet om ‘De steppe zal bloeien’, om maar één zeer geliefd lied te noemen. Maar wie weet…’

Maar verder kon alles?
‘We hebben er voor gekozen ons te beperken tot de liederen die in het Liedboek 2013 te vinden zijn. Ook moest het zonder een koor kunnen – dat halen we later vast nog een keer in!’

Is het niet wat veel eer, alleen maar liederen van Oosterhuis?
‘Zo’n vraag wordt nooit gesteld bij een dienst waar ze alleen maar psalmen van David zingen…’

Dankbaar voor zijn nalatenschap

Maar dan heb je het ook over de psalmen, niet over een hedendaags dichter
‘Tja, na het overlijden van Willem Barnard heb ik in de Bethlehemkerk ook een dienst vormgegeven met alleen maar liederen van zijn hand. Zoals de Nederlandse kerk dankbaar was en is en voor diens dichterlijke nalatenschap, zo zijn we dat ook met die van Oosterhuis, wellicht nog wel meer.’

Nog meer?
‘Oosterhuis is nog veel meer dan Barnard een oecumenisch dichter geweest. Zijn liederen hebben weerklank gevonden minstens zozeer bij protestanten als bij katholieken. Een verbinder dus!’

Wat kunnen we verwachten op 25 juni?
‘Bij de keuze van de liederen heb ik er op gelet dat alle vier de vaste componisten aan bod komen: Bernard Huijbers, Antoine Oomen, Tom Löwenthal en Tjeerd Oosterhuis. En verder zijn het allemaal liederen die bekend klinken. Ik houd er niet zo van als kerkgangers tot passiviteit veroordeeld worden als er teveel onbekends langs komt. Het doel is: lekker zingen, je laten raken door het geheel van tekst en muziek. Cees van der Poel begeleidt de gemeentezang en dat betekent voor hem heen en weer lopen tussen orgel en piano. De keus laat ik uiteraard bij hem. Hij is de kerkmusicus.’

Dubbel welkom

Is iedereen op 25 juni welkom om mee te  zingen?
‘Natuurlijk is iedereen welkom. Openbare eredienst toch? Maar ben je een liefhebber van zijn liederen dan ben je misschien wel dubbel welkom.’

Zondag 25 juni, 10u00, De Morgenster, Seinstraat 2 Hilversum

Deel

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat je ermee instemt.