‘Solidariteit en gerechtigheid leveren meer warmte dan goedkoop gas’

‘We gaan collectief verarmen. Om de energiecrisis kan niemand heen. Het was al duidelijk dat energiebesparing belangrijk is om de aarde voor iedereen leefbaar te houden.’ Dat zegt dominee René de Reuver, secretaris van het bestuur van de Protestantse Kerk Nederland.

‘Daarnaast krijgt iedereen nu te maken met forse prijsverhogingen door de gestegen inflatie, mede door de duurdere energie. Dat geldt voor mensen thuis maar dat geldt ook in de kerk. Met de stijgende kosten groeit ook de armoede. Hoe gaan we hiermee om?’, vraagt hij zich af op de website van de PKN.

Stroomversnelling

‘De stijgende prijzen brengen het gesprek over energiearmoede en duurzaamheid in een stroomversnelling. Plotseling gaat het niet alleen over keuzes op basis van onze waarden, maar zijn zij een financiële noodzaak geworden. Juist daarom komt het nu aan op gedeelde waarden als solidariteit, gerechtigheid en barmhartigheid voor mensen, ja voor de hele schepping.’

Volgens De Reuver staat ‘de kerk voor forse opgaven. Allereerst diaconaal. Steeds meer mensen dreigen in armoede te vervallen. Zijn zij in beeld? Hebben we in het vizier hoe zij geholpen kunnen worden? Het doet een appèl op alle gelovigen om juist in moeilijke tijden solidair met elkaar te zijn. Ook nu we zelf na moeten denken hoe de rekeningen betaald kunnen worden, mogen we anderen niet vergeten.’

Verwarming van kerkgebouwen

Het gaat ook om het huishoudboekje van de kerk. ‘Hoe ga je om met de verwarming van kerkgebouwen? Is dit het moment om in te zetten op energiebesparende duurzame investeringen? Of, heel snel en praktisch: om samen te gaan kerken, zodat er op zondag maar één gebouw verwarmd hoeft te worden? Wie weet is deze crisis een kans om de zegen van samen kerk-zijn concreter te ervaren.’

Als derde heeft deze crisis, volgens De Reuver, ‘ook de uitdaging in zich om samen delen op een ander vlak heel concreet te maken. De kerk heeft lang en breed ervaring met hulp aan mensen die wat extra’s kunnen gebruiken. Door schade en schande ontdekken we hoe fundamenteel waarden als solidariteit, gerechtigheid en respect voor Gods schepping zijn. Juist de kerk zou moeten laten zien dat andere principes leidend zijn. Solidariteit en gerechtigheid mogen wat kosten. Dat levert misschien geen financiële winst op, maar wel een betere samenleving.’

Klik hier voor het pleidooi van René de Reuver.
Klik hier voor PKN-themapagina voor de energiecrisis

Deel

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat je ermee instemt.