Roaring twenties: Jan de Leede gekozen tot preses Algemene kerkenraad

‘Ik heb best lang getwijfeld over deze stap. Voorzitter van de Algemene kerkenraad is een lastige functie in een lastige tijd. Het feit dat de vorige preses Richard Hoff voortijdig terugtrad omdat hij onvoldoende commitment voelde met het proces dat we toch met z’n allen door moeten, is een signaal ervan. Vanwaar toch die vrijmoedigheid? Het gaat er ten diepste om dat je hoopt dat je een bijdrage kunt leveren aan de PgH, aan het werk in Gods Koninkrijk dat hier in Hilversum gebeurt.’

Met deze woorden presenteerde Jan de Leede zich aan de Algemene kerkenraad bijeen op maandag 28 juni in de Grote Kerk in Hilversum. Leden van Algemene kerkenraad toonden zich bijzonder verheugd. Sinds september 2020 is het voorzitterschap van de kerkenraad vacant. Het bleek moeilijk kandidaten voor de functie te vinden. Dat De Leede zich met zijn relevante ervaring en betrokkenheid voor de functie beschikbaar stelt, dwingt respect af. Het was dan ook geen verrassing dat De Leede vervolgens unaniem door de leden van de Algemene kerkenraad tot hun preses werd verkozen. De benoeming gaat in per 1 september 2021 voor een periode van vier jaar.

PgH 2025

De Leede gaf aan het proces PgH 2025 als belangrijkste onderwerp van de Algemene kerkenraad te zien. Het proces dat moet leiden tot fundamentele keuzes om een vitale gemeente van Jezus Christus te blijven. ‘Ik proef een groeiend urgentiebesef hiervoor bij de wijkgemeenten. Ik wil dit proces graag gezamenlijk doen. Het gaat er niet om dat een klein groepje het uitdenkt. Dat is een recept voor mislukkingen. We dienen het samenspel op een of andere manier vorm te geven. In gebed en vertrouwen op God die ook in tijden van secularisatie er is voor mensen.’

Roaring twenties

De Leede: ‘Wij gaan de ‘roaring twenties’ in, ook als PgH, erop vertrouwend dat het verhaal doorgaat. Ik denk dat ook kleine gemeenschappen vitaal kunnen zijn. Dus ik zie het niet als mijn target om wijkgemeentes op te heffen of te laten fuseren. Maar dat er wat moet gebeuren staat wel voorop en je kunt door een ondergrens zakken. Ikzelf zie wel veel in een sterker profiel van de wijken die veel op elkaar lijken. Dat lijkt me een essentie van het proces. Maar dit vraagt nog veel gesprekken, dit en komend jaar.’

De tekst die Jan de Leede uitsprak bij zijn benoeming tot preses van de Algemene kerkenraad, vind je hier. Klik hier voor zijn kandidaatsstelling.

Deel

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat je ermee instemt.