Het moet duidelijker worden over welke maatschappelijke thema’s de Protestantse Kerk in Nederland nou wel of juist niet van zich moet laten horen. De generale synode ging hierover op 10 en 11 april 2025 in gesprek. Dit was een vervolg op een eerste gesprek in november 2024.
Namens wie
De vraag naar het spreken van de kerk over concrete maatschappelijke thema’s wordt vergezeld van, en eigenlijk vooraf gegaan door, de vraag naar het spreken van de kerk in het algemeen. Waar heb je het dan over, en door wie wordt dat namens wie gedaan?
Verbonden
Ds. Coen Wessel stelde dat vanuit de christelijke traditie een onderscheid wordt gemaakt tussen ‘kerk’ en ‘staat’. Tegelijkertijd zijn kerk, samenleving en staat zijn op allerlei manieren met elkaar verbonden. Dus kun je ‘best wel wat tegen elkaar zeggen’. Het grote dilemma is alleen dat het moeilijk is om duidelijke kaders te geven voor wanneer de kerk zich nou wel of niet moet uitspreken. Hij gaf de synodeleden drie richtlijnen mee:
- Het spreken van een kerk moet ingebed zijn in praktijken
- De kerken moeten met kennis van zaken spreken
- En als de kerk spreekt dan zou in haar spreken de nieuwe wereld van God zichtbaar moeten zijn
Ds. Coen Wessel is algemeen secretaris van de Raad van Kerken in Nederland.
Lees het hele bericht, met daarin ook wat de kerkorde hierover zegt, op de site van de PKN.