Hanna Rijken te gast in Bijbelcafé op 16 februari

Woensdagavond 16 februari is Hanna Rijken te gast in het Bijbelcafé in de Hilversumse Openbare Bibliotheek. Het wordt een boeiende avond met muziek, discussie en een lezing. Voedt muziek het verlangen naar een betere wereld? Rijken, werkzaam aan het Rotterdams conservatorium, denkt van wel. Aanvang 20u00. Entree € 3,-.

De organisatoren van het Bijbelcafé dagen Rijken uit de cafébezoekers mee te nemen in de relatie tussen ‘hoop’ en ‘muziek’. Is de deugd van de hoop door muziek te verklanken? Daar wordt verschillend over gedacht. Op de site van het Bijbelcafé zegt zij: ‘Er zijn mensen die daar volmondig ja op antwoorden. Zij zeggen dat bijvoorbeeld het dominant septiemakkoord richting geeft, hoopvol is. Daartegenover zijn er mensen – zoals de muziekfilosoof Roger Scruton – die zeggen dat het de erváring van het horen van muziek is, de schoonheid ervan, die hoop bij mensen oproept, het verlangen naar een betere wereld en zelfs kan aanzetten tot werken aan een betere wereld. Zelf sta ik meer aan de kant van Scruton.’

Hoop levend houden

Rijken vindt dat ‘hoop te maken heeft met verlangen, het uitzien naar een betere wereld voor iedereen. Om de hoop levend te houden is het belangrijk dat deze gevoed wordt. Dat kan onder andere door op zondag de lofzang gaande te houden en muziek een plek te geven in ons bestaan.’

Verrassing

Rijken belooft op 16 februari ‘een gedeelte uit het prachtige vioolconcert van Tsjaikovski te laten horen. Ook Greater Love van John Ireland, een voorbeeld uit de Anglicaanse kathedrale muziek. Het eerste is alleen instrumentaal, bij de tweede komt de menselijke stem erbij.’ Zij zegt: ‘Ik ben heel benieuwd hoe de aanwezigen deze muziek ervaren en of zij er hoopvol van worden. Er is nog meer muziek, maar dat houd ik nog even als verrassing!’

Theoloog en musicus

Dr. Hanna Rijken, theoloog en musicus, werkt als docent en onderzoeker aan het Rotterdams Conservatorium (Codarts). Haar onderzoek ‘The Art of Chanting’ richt zich op de Engelse kathedrale muziek in Nederland. Ze promoveerde in 2017 aan de Protestantse Theologische Universiteit te Amsterdam op de dissertatie ”My Soul Doth Magnify’. The Appropriation of the Anglican Choral Evensong in the Netherlands’ en was van 2013-2017 als promovenda verbonden aan de PThU.  Ze werkt nu als Postdoc Researcher aan een vervolgonderzoek over de Choral Evensong. Het onderzoek is een samenwerking met onderzoekers van de University of Oxford.  Hanna is oprichter en dirigent van het Vocaal Theologen Ensemble en het Codarts Kerkmuziek Ensemble. Ze initieerde de Choral Evensong & Pub op donderdagavond in Utrechtse binnenstadskerken.

Woensdag 16 februari, 20u00 – 22u00, Openbare Bibliotheek Hilversum, ‘s-Gravelandseweg 55. Entree € 3,-. Zie voor informatie www.bijbelcafé.nl.

Het Bijbelcafé is een initiatief van de Protestantse gemeente Hilversum.

Deel

We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat je ermee instemt.