Ze zit in een periode van afscheid nemen, veel dingen voor een laatste keer doen. Echt voor de laatste keer, want ds. Heleen Weimar gaat met emeritaat. Afstand nemen lukt nog niet zo, ze denkt nog vaak: ‘Wat een leuk werk heb ik toch’. Terugkijkend ziet ze twee belangrijke pijlers in het werk: de Bijbel en kerkmuziek. Sterke uitgangspunten voor een interview.
Bijbelleesgroep
In de Regenboogkerk begon ze de Bijbelleesgroep, in het begin ‘Basiscursus Bijbellezen’ geheten. “Het samen bezig zijn met de Bijbel, het interactieve, vind ik heel leuk.” Na het lezen van het Bijbelgedeelte, stelt Heleen Weimar een vraag die mensen dichter bij de tekst brengt.
In coronatijd vormde de Bijbelleesgroep een belangrijke inspiratiebron voor de vieringen. Er waren weinig ontmoetingen en deze groep zoomde met elkaar. “De persoonlijke vraag mailde ik vooraf en dan kreeg ik de mooiste antwoorden terug. Dat was heel belangrijke input voor mij voor de diensten.”
Ds. Heleen Weimar is blij dat de groep blijft, de drie voorgangers nemen het samen van haar over. “Ik vond het heel belangrijk dat dit doorgaat. Veel leden zijn actief in de kerk. Zij krijgen hier iets terug. En het is gewoon een heel goede groep. Het zou jammer zijn als het stopt.”
Rijke muziek
De tweede belangrijke pijler vormt muziek. Haar liefde voor (kerk)muziek werd ingegeven door haar tante Zus. Die nam haar mee naar de lutherse werkweken voor kerkmuziek. “Daar kwam ik in aanraking met de rijke traditie van de lutherse kerkmuziek”, herinnert ze zich.
Opgegroeid in een – naar eigen zeggen – saaie gereformeerde kerk met een vreselijke organist, ging ze op onderzoek uit. Ze bezocht verschillende vieringen in Rotterdam, waaronder experimentele vieringen, jeugddiensten en cantatediensten.
Toch dominee
De ‘fascinatie’ voor de Bijbel bracht haar bij de theologie. “Ik vond het een belangrijk, maar nogal ontoegankelijk boek, ik wilde er meer van weten”, aldus Heleen Weimar. Ze combineerde de studie met het zingen in een cantorij: “Ik zong er samen met mijn middelbare schoolvriendin Marianne Berger, die hier in Hilversum samen met mij Cantate op de Brink heb heeft opgericht.”
Hoewel ze in eerste instantie geen predikant wil worden, wordt ze het wel. Dat komt door Jan Hendriks die haar een andere kant van het werken in een gemeente laat zien. Zo komt ze in 1987 in Hilversum terecht, in de Ontmoetingskerk (later De Morgenster). “Ik ben als gereformeerd predikant aangesteld. Lieuwe Gulmans was toen mijn Hervormde collega. Na omzwervingen woont hij weer in Hilversum en is hij lid van De Lichtbron.”
Ze maakt een paar jaar een uitstap, eerst in de Stolpe en daarna Zonnehoeve. “Het specialiseren in de verpleeghuizen vond ik heerlijk. Ik heb daar veel ontwikkeld, zoals zintuigelijke vieringen voor diep dementerenden.”
Langzaam groeit de wens toch weer voor het gemeentewerk. “Theologisch stond ik stil. Nieuwe liederen zong ik daar niet, terwijl er zoveel moois ontstond.” Als de Regenboogkerk haar voor de tweede keer vraagt, gaat ze om en denkt ‘nu wil ik het worden ook!’. In 2005 wordt ze gemeentepredikant van de Regenboogkerk, nu De Lichtbron.
Kracht van verhalen
Hoewel Heleen Weimar meestal over twee belangrijke pijlers spreekt, is er eigenlijk ook nog een derde: levensverhalen schrijven bij de cursus ‘Schrijven helpt’. Ze begon ermee bij Viore, centrum voor mensen die leven met kanker. Iedere deelnemer schrijft zijn of haar eigen levensverhaal. Tijdens het proces delen deelnemers steeds een stukje van hun levensverhaal en praten erover met elkaar. “Iedereen die eraan meedoet, is heel erg ziek geweest of heeft niet meer lang te leven. Dat iemand dan naar jouw verhaal luistert, kan heel erg troostend en erkennend zijn.”
In de samenleving
Naast het werk bij Viore, haar dienst aan de samenleving zoals ze het noemt, is ze in Hilversum betrokken bij Cantate op de Brink en de Choral Evensong. Cantate op de Brink was vrijwilligerswerk. Ze blijft met veel plezier betrokken. De Choral Evensong laat ze los. Althans, ze hoopt eigenlijk nog wel een keer mee te zingen.
Zingen met je ziel
De liefde voor muziek en Bijbelse teksten is op een bijzondere manier samengekomen, in het boek ‘Liederen met een verhaal’ dat Heleen Weimar samen met Wim Kloppenburg maakte. Het ontstond in de periode van het nieuwe Liedboek en het jaarthema ‘Zingen met je ziel’. Ze verzorgden een leerhuis rond Bijbellezen en muziek luisteren. “De wijkkerkenraad heeft voorgesteld om daarvan een boek te maken. Super leuk en stimulerend.” Het werd goed ontvangen en kreeg goede recensies.
Blijven ontdekken
Na de afscheidsdienst van 22 juni 2025 ontstaat tijd voor nieuwe dingen en meer tijd voor bestaande liefdes. “Er is meer tijd voor vrienden en familie. Heel concreet hebben we een kleinzoon die vanwege een syndroom niet kan praten. We zijn ervan overtuigd dat gebarentaal heel helpend zal zijn. Dus ik ga een nieuwe taal leren! Bovendien lijkt het mij heerlijk om gewoon voor mezelf Hebreeuws te lezen. Er staan twee nieuwe woordenboeken in mijn kast op mij te wachten.” Ze besluit: “En verder natuurlijk muziek. Ik speel in een orkest en ik wil weer op les om mezelf verder te ontwikkelen”.
Zondag 22 juni 2025 is de afscheidsviering van ds. Heleen Weimar in de Bethlehemkerk, Loosdrechtseweg 263 te Hilversum